top of page
Keresés

Fókuszban a lépésszámlálás

Szerző képe: NM Izmok Gyógyulásáért AlapítványNM Izmok Gyógyulásáért Alapítvány

Most, hogy közeledik a tavasz és ismét szívesebben mozgunk odakint és a természetben, úgy gondoltuk, elcsalogatunk Titeket egy kis sétára.





Jó hírünk van azok számára, akiknek nincs elég ideje a rendszeres sportolásra, vagy akiknek nehézséget okoz a futás. A nemzetközi ajánlások szerint ugyanis napi 30-60 perc gyaloglás is pozitív hatást gyakorol az egészségünkre.


Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint az elégtelen fizikai aktivitás korunk problémájává vált, és világszerte a negyedik leggyakoribb halálokként tartják számon. Márpedig a járás és a mozgás az emberi faj fennmaradásának kulcsa. Míg az ősemberek a vadászó és gyűjtögető életmódnak köszönhetően naponta 22 kilométert is gyalogoltak átlagosan, a modern ember ideje nagyobb részét ülve tölti hol a munkahelyén, hol az autóban vagy tömegközlekedési eszközön, hol otthon a tv és különböző digitális eszközök társaságában. Ennek köszönhetően alakultak ki olyan civilizációs betegségek, mint a magas vérnyomás, agyvérzés, szívinfarktus, cukorbetegség, inzulinrezisztencia, túlsúly, vastagbéltumor, hogy a leggyakoribbakat említsük.


A rendszeres testmozgás és fizikai aktivitás egészségre gyakorolt pozitív hatásai vitathatatlanok ezeknek a betegségeknek a megelőzése során.


A legkézenfekvőbb és mindenki számára adott aktivitást mérő mérőszám a lépésszám, aminek segítségével könnyű meghatározni, hogy egy felnőtt embernek naponta mennyit kell mozognia az egészsége érdekében. Korábban úgy vélték, hogy tízezer lépés szükséges az egészségünk megőrzéséhez, de friss kutatások azt mutatják, hogy a napi szokásos aktivitáson felüli 3000-6000 extra lépés is már hatással van a testsúlyunkra, a vérkeringésünkre, a lelki egészségünkre.


A tempós gyaloglás lehetővé teszi, hogy a szívünk ritmikusan verjen, erősödjön a szívizomzat, hatékonyabbá váljon a vérkeringés, stabilizálódjon a vérnyomás. A séta révén az agyba irányuló véráramlás is gyorsabbá válik, ami egyfajta védelmet nyújthat a demenciától.





A kutatások szerint a napi ötezer lépésen felül megtett minden további ezer lépés 15 %-kal csökkenti a korai halálozás kockázatát, húszezer lépés megtételéig biztosan.


A gyaloglás további pozitív hatásokkal bír:


Egyrészt általa könnyebben tudjuk kontrollálni a testsúlyunkat, de azért arra ügyeljünk, hogy soha ne teli hassal induljunk neki a sétánknak. Ebéd előtt jobban esik a testmozgás és a séta jótékonyan befolyásolja majd a bélmozgást, így az emésztésünket is.


További jótékony hatása megmutatkozik a mentális jóllétünkben is. A testmozgás csökkenti a depresszió és a szorongás tüneteit az által, hogy olyan hormonokat termel a szervezetünkben, amik hangulatjavítóként funkcionálnak.


A séta által erősödnek a csontjaink, csökken a csontritkulás és időskori izomvesztés kockázata. Továbbá a kíméletes mozgás megolajozza az ízületeinket is.


A gyaloglás által fokozódik az energiaszintünk, mert javul az alvásunk minősége is. Az agyunk a napon történő mozgás által energetizáló neurotranszmittereket kezd termelni így fittebbnek érezhetjük magunkat.


Nagyon gyakran látok olyan sétáló párokat, akik időskorukra kezdenek el mozogni, amikor már nyugdíjba mennek, mert ekkor válik fontossá számunkra igazán az egészségük. De ne várjunk eddig. Hatvan év alatt a mozgás jótékony hatásai fokozottan lépnek működésbe és ez hosszú távon is befolyással lesz majd az időskori egészségi állapotunkra.


Különösen az ülő munkát végzők ügyeljenek arra, hogy legalább minden órában kétszer álljanak fel és tegyenek egy rövid sétát legalább egyik irodából a másikba.


A legfontosabb tanács, hogy váljon szokásunkká a séta. Amikor csak tehetjük sétáljunk egy buszmegállóval tovább, használjuk a lépcsőt legalább egy emelettel lejjebb a lift helyett, vagy tegyünk meg rövidebb utakat az autó nélkül is.


Kezdésnek tíz perc tempós séta is megteszi, amit fokozatosan növelhetünk a kívánt mennyiségre.


Ne folyton a lépésszámlálót figyeljétek, de törekedjetek arra, hogy minél több utat tegyetek meg gyalog és tartsatok ki, mert minden kezdet nehéz, de egy szokás kialakításához mindössze 21 nap szükséges, ennyi napnak kell eltelnie, hogy a viselkedési repertoárunkba beépüljön és természetessé váljon.


Tartsuk mozgásban magunkat!

 

 

 
 
 

Comments


bottom of page